Přilákejte opylovače! Pestré záhony přitáhnou včely do vaší zahrady

I když opylují rostliny, jistě se zastaví i u vašich ovocných stromů a dopomohou vám k lepší úrodě. Vysazením správných druhů přilákáte nejen včely, ale i ostatní užitečný hmyz. Pamatujte však, že jim škodí používání chemických přípravků. Buďte opatrní i při aplikaci lepicích lapačů.

divoké květiny

Co jim chutná?

Z botanického hlediska je pro včely významných několik čeledí. Hluchavkovité, hvězdnicovité, brutnákové, amarylkovité a například i bobovité a růžovité. Druhy z těchto rostlin tvoří květy s dostatkem pylu a produkují nektar. Kromě toho lze říci, že včely lákají zejména modré a fialové barvy, které se vyskytují u těchto rodů běžně. Před výběrem správných rostlin se informujte na internetu nebo hledejte na štítcích piktogram včely, případně termín "bee friendly", což v překladu znamená včelám přátelský. Obecně to platí pro druhy s jednoduchými, a ne plnými květy. Plnokvěté odrůdy totiž tvoří namísto tyčinek s pylem okvětní lístky nebo i když nějaký pyl vytvoří, včela se přes množství lístků neumí k němu dostat.
květiny na louce

Jak má takový záhon vypadat?

Příprava letničkových záhonu je jednoduchá. Danou plochu je třeba odplevelit a přihnojit kompostem nebo jiným dlouhodobě působícím organickým či minerálním hnojivem. Na nakypřenou zem si pískem nebo paličkou vyznačte plochy na jednotlivé druhy a vysejte je řídce. Netřeba to přehánět. Zpočátku se zdá, že je tu mnoho místa, ale malé rostlinky vyrostou a potřebují prostor. Základem tohoto záhonu může být např. šest druhů v kontrastních barvách. Výška rostlin se odzadu snižuje, aby vynikly všechny květiny. Nejvyšší je vhodná slunečnice 'Sonja', která svou výškou 150 cm vytvoří dokonalé pozadí. Je rozvětvená a vytvoří více květů. Před ní můžou růst blankytně modré chrpy polní a fialová ostálka. Do záhonu můžete použít i brutnák lékařský. Jeho modré visící květy se postupně mění na fialové a zároveň jsou jedlé. Přední lem tvoří letničky. Jsou to léčivé oranžové nehtíky a červeno-žluté pásek aksamitníku 'Mr. Majestic ', známější jako smraďošky. Slunečnici je potřeba připevnit k opoře a podpora z větví rovněž prospěje brutnáku a chrpy.

Přilákejte opylovače! Pestré záhony přitáhnou včely do vaší zahrady
3.5 (70%)4